Banner
Jídelní hůlky schopné rozpoznat nekvalitní olej chrání strávníky i životní prostředí.

Paralela Kuan-jin - Panna Maria

Diskuse o Kuan-jin, Panně Marii, paralele mezi nimi a rozdíly a shodné věci v její tradici na západě a východě - červenec 2008.

Paralela Kuan-jin - Panna Maria

Předchozí vlákno: předávání tradic

Bernisaurus: Pokud vím tak je v asii velmi populární. Ta paraela kterou máš v textu s panou Marií není úplně přesná. S Marií má myslím společného snad jen tu obrovskou popularitu.Maria je v první řadě bohorodička takže by tam byla paraela spíš s nějakým jiným požstvem které má na svědomí nejaké zásadní plození (gaia atp...) jako paraelu ke Kwanon bych vyděl třeba svatou Terezii nebo jinou svatou podobně zaměřenou na milosrdenství.


Sluníčko smíšek: Pokud byla Marie sestupem Bozske matky, pak ji lze povazovat za tento princip...
Ale puvodnim principem byla duch svata...
To byl zensky princip v krestanstvi.
Jinak mas svym zpusobem pravdu


SerafX: Já zastávám názor, že tato paralela přesná je. Je přeci jedno, zda je nazývána Panna Maria, Kuan-jin, Quanyin, Kwanseum, Kannon, Quan Am, Guan Im nebo jinak, podstatná je ona a ne jméno, které je jen slovem nedokážícím dokonale vystihnou její podstatu.
Spíše bych porovnal, jak se projevuje. Je soucitnou bytostí, dokáže léčit nemoci, známá jsou její vyléčení očí, v křesťanství je přímluvcem u Ježíše, na východě u Amidy a Nefritového císaře, ke svým příznivcům chodí na východě i na západě ve stejné podobě a je v tom nejaktivnější z duchovních bytostí, zastupuje jinový (ženský) princip, je patronem mateřství a plodnosti obecně. Takže bych to shrnul asi takhle - vypadá jako Panna Marie, chová se jako Panna marie, projevuje se jako Panna Marie, takže to patrně bude Panna Marie.
Patří mezi to lepší, co si lze z křesťanství vybrat.

Kuan Jin je taková panenka Maria...mahajánového budhismu

Jiné diskusní vlákno na téma Kuan-jin - Panna Maria. 28.02.09

cho.chi: Ano Kuan Jin je taková panenka Maria...mahajánového budhismu.


Moje odpověď: Můj názor je, že se jedná o tutéž bytost, která je v Číně známa jako Kuan-jin a na západě jako Panna Maria.


cho.chi: Ano bývá i zpodobnována stejnými barvami... ostatně kristovo učení se od bodhisatvayany -mahajany budhismu liší jen jmény jinak je naprosto totožné..ano bývá i zpodobnována stejnými barvami... ostatně kristovo učení se od bodhisatvayany -mahajany budhismu liší jen jmény jinak je naprosto totožné..

kuchařské recepty | Čína | víra | téma | žampionová čína

leden | únor | březen | duben | květen | červen

Yin.cz © 2007 serafX