Banner
Technika čmeláčího letu

Sebeopravné mechanismy

Diskuse na téma sebeopravných mechanismů.

Sebeopravné mechanismy

Sebeopravné mechanizmy ... sem s nimi. :-))


Naše technika má za sebou vývoj po dobu přibližně pěti tisíc let, jak asi může vypadat technika, která má za sebou vývoj po dobu přibližně pěti milionů let.

Ostatně, pokud máš zájem o sebeopravné mechanismy, máš je ve svém těle.


Živočichové mají sebeopravné "mechanizmy", to je v podstatě život. Buněčné dělení. Před brýlemi, naslouchátkem a zubní protézou mne to neochrání.

Hard disk (z počítače) sebeopravné "mechanizmy" nemá, pouze program který provede test sektorů a vadné vyřadí ze seznamu na použití. Technika má výhodu v realizaci redundantních systémů, jenže tím nabírají takové systémy na objemu ... a potřebují víc energie, ale životnost neprodlužují, prodlouží pouze MTBF.
V mechanice je to ještě horší - únava materiálu, praskliny, oxidace, chemické procesy degradující vlastnosti nových věcí.

Víš, příteli, ono se to hezky povídá o miliony let trvajícím vývoji technologie a malují se krásné vize o nepředstavitelných pokrocích v dokonalosti příštích strojů. Jenž tu máme realitu a i když si myslím, že lidstvo není zdaleka na vrcholu dosažitelného, tak se snažím ponechat nohy na zemi, v realitě.
Jako příklad bych použil knížečku (překlad do češtiny 1967) "osmý den stvoření". K tématu letů lidské posádky na Venuši a na Mars se nepočítá před jarem roku 1980. No a komerční využití jaderné fůze vodíku má být vyřešeno do roku 2000.
Lidstvo nahradilo za sto tisíc let svého vývoje hořící větev svítící diodou.


K náhradě hořící větve svítící diodou mu stačilo tisíc let, před tisíci lety se pochodněmi svítilo ;-)

Ostatně, před sto padesáti lety se cosi podobného povídalo o parním stroji. Také hlasy volající po ponechání nohou na zemi.

Yin.cz © 2007 serafX