Banner
Fable: The Lost Chapters patří mezi RPG hry.

Vykořisťování, císaři, jaro, léto a podzim dynastií

Diskuse na téma, vykořisťování, císaři, kteří jsou nedostatkovým zbožím a přirozený běh jara, léta a podzimu dynastií.

Vykořisťování, císaři, jaro, léto a podzim dynastií

Je nesporné,že v kapitalismu vykořisťuje člověk člověka, zatím co za totáče to bylo přesně naopak.
Pokračování: Společnost vykořisťovala člověka


A co si vlastně pod tím marxovským pojmem "vykořisťování" představit? A proč je tam ten kořen slova "kořist"?

Respektive už jsem tu jednou tuhle otázku položil: Dejme tomu, že jsem si založil firmu a zaměstnávám lidi. Jak to mám udělat, abych ze zisku firmy "platil" sám sebe a zároveň svoje zaměstnance "nevykořisťoval"? Není ten pojem úplně padlý na hlavu?


Za vykořisťování považuju, že skoro polovina toho co vydělám sežerou daně a ostatní poplatky a za ten zbytek kupuju znovu zdaněné zboží. Ještě bych to zkousla, kdyby ty peníze byly využity rozumně ale vadí mi to, že se doslova hází oknem. Pak má ještě někdo tu drzost mi napsat že něco dlužím.


To je dost všeobecný.Já myslim,že by stálo za to rozebrat to spíš z pohledu podnikatele a zaměstnance.

Jsou podniky, kde ta symbióza funguje bezvadně (znám) a jsou podniky, kde jsou otrokářský svině, který patří do plynu (také znám).


Všechno je o tom, na koho kápneš. Osobně považuju za dobrého podnikatele Baťu, nejen že dal lidem práci ale co udělal ze Zlína je vidět dosud. Znám i jiné, výplata první dva měsíce, třetí se zapře a lidi vyhodí, tady je to běžná praxe.


Můj příspěvek: "Znám i jiné, výplata první dva měsíce, třetí se zapře a lidi vyhodí, tady je to běžná praxe." - To je spíše otázka zmatečnosti právního systému a obtížné vymahatelnosti práva, v konfuciánském státě by mu byl vyměřen trest deseti ran bambusovou holí a vyplacení dvojnásobku dlužné částky, příště by si možná už rozmyslel něco podobného zkoušet.


Jak by se to dalo prosadit v parlamentu? Ten bambus bych jim pěstovala zadarmo, jako sponzorský dar. :-D


Můj příspěvek: V tradičním konfuciánském státě schvaluje zákony císař, nikoli parlament. Úředníci vycházejí při výkonu své pravomoci ze zákonů, přičemž přihlížejí ke způsobu, kterým řešili podobné případy v minulosti jejich kolegové.
(V současných státech, kde funguje kombinace konfuciánského systému a demokracie parlamenty existují)

A mimochodem, pro zkorumpované úředníky jsou tresty mnohem tvrdší (bambusová hůl by to nespravila). Existoval dokonce úřad, odpovědný přímo císaři, který byl pověřen jejich odhalováním.

Takto ideálně to funguje v době jara a léta dynastie. Poté začne úřednický ararát bobtnat, stává se stále méně pružným a pokud se státní správa nedokáže zmátořit a zreformovat, přichází podzim vládnoucí dynastie a poté zima a odebrání nebeského mandátu. Poté následuje doba chaosu, ze které se vynoří nový vládce, kterému je udělen nebeský mandát a vše se opakuje.


U nás taky existuje úřad,kterej má za úkol odhalovat korupci a organizovanej zločin.Ale skutečnost se od teorie drobátko liší.To už je takovej náš českej folklór.Když na to poukážeš,půlka národa se do tebe pustí udělá z tebe debila.
Nemám důvod bejt vlastenec.


Můj příspěvek: Řekl bych, že Evropa prochází obdobím pozdního léta. Ale léto se může ještě na chvíli vrátit, například dynastie Chan se dokázala zmátořit a nastalo období relativní prosperity Východní Chan. Stejně tak Římská říše překonala krizi ve 2. století a následovalo sto let, kdy stát ještě dokázal fungovat. Navíc Evropa má výhodu průmyslové společnosti založené na strojové práci (tradiční ekonomika by tak rozsáhlý byrokratický aparát neutáhla a již dávno zkolabovala). Anebo také ne, například dynastie Tchang nebo Čching se v podzimní době dlouho potácely a z krize se nedostaly, stejně tak Řím v 5. století.


Kde se dá takový císař sehnat? Kdyby se volil tak má můj hlas jistý.


Můj příspěvek: Císaři jsou nedostatkové zboží ;-)

Další diskuse:

Citáty z úst soudruha Stalina
Evoluce, ID a kanárci
Marxův Kapitál, dívka z průsmyku - perly v oboru stranické literatury.

Yin.cz © 2007 serafX