Banner
Fable: The Lost Chapters patří mezi RPG hry.

Obrovské fabriky a komplexy

Diskuse se soudruhy na téma základních pojmů. Socialismus, komunismus, kapitalismus, imperialismus a opbrovské fabriky a komplexy jsou nosným tématem tohoto diskusního vlákna.

Obrovské fabriky a komplexy

ZamorskyL: Mě přijde, že pojmy kapitalismus a komunismus nelze vůbec srovnávat. Kapitalismus tu bude vždy od úsvitu lidských dějin, člověk vždy vlastnil nějaký kapitál a ten musel investovat, aby mohl vůbec přežít. Takže kapitalismus chápu jako něco naprosto přirozeného, přírodní princip, kterým člověk jedná, pokud hodlá přežít.


Vladislav.P: Nevím jestli 18.století považovat za úsvit dějin. To je trochu ostré. Kapitalismus tady před 18.stoletím nebyl(je pravda, že první zárodky kapitalismu vznikli v 15.století v Benátské republice a o něco později v Holandsku). Před tím tu byl feudalismus, nevolnictví a otrokářství. Kapitalismus je založen na průmyslově vyspělé společnosti. Feudalismus na zemědělsky vyspělé společnosti. Průmyslu tu nebyl, takže zákonitě ani nebyla existence samotného kapitalismu možná. Bylo tu rozvinuté zemědělství s milióny statkářů, drobných rolníků a nevolníků a ti byli páteří feudalismu.
Pokud máš na mysli tržní hospodářství tak to se nerovná kapitalismus. Technicky vzato lze i komunismus považovat za tržní hospodářství, byť velice odlišného druhu.
Díváš se na kapitalismus subjektivně a nikoliv objektivně. Tedy dle svého uvažování a ne dle reálných faktů.
Bez rozmachu průmyslu v kombinaci s globalizací ekonomiky, která ač je to nový pojem, probíhá reálně už stovky let, by kapitalismus a ani vrstva podnikatelů(resp.velkopodnikatelů) existovat v žádném případě nemohla.


Mikko.V: a to si kde přijel na to že průmysl tady nebyl.
Protože nebyli stroje jako dnes?
Se železa se odjakživa vyrábělo a hlavně zbraně.
A čím asi tak postavili pyramidy?
Volný obchod byl od začátku.ne jenom králi byly bohatý?
Byli i lidé co zaměstnávali lidi,nebyli jenom otroci.
Tyhle lidi měly velký bohatství.
Např.židovský chovatele dobytka zaměstnávali hodně pastýřů.alebo vůbec celý střední východ.byli svobodní a nikto nad nimi nepanoval.
Věd teď nevím jméno, vládce Říma,odešel z politiky a začal pěstovat melouny.a velmi na tom zbohatnul.


Vladislav.P: Průmyslem nemyslím jeden důl v jednom státě, ale obrovské fabriky a komplexy po celém území.


Můj příspěvek: Obrovské fabriky a komplexy po celém státě již není kapitalismus, ale imperialismus (další vývojová fáze). Tedy alespoň podle komunistické mytologie. Soudruzi, soudruzi, nespat při těch politických školeních!


ZamorskyL: Ta poslední věta mě hodně rozesmála. :-D


Můj příspěvek: Jj, já, starý rozvratný živel, abych je to ještě učil :-)) ;-)

téma | víra

Další diskuse:

Lidé chovají krávy
Vladimír Iljič by měl výhodu při zmrtvýchvstání, díky svému poměrně zachovalému tělu by byl vyjímkou mezi zástupy kostlivců a zombií.
Svatý kozel

Yin.cz © 2007 serafX