Banner
Fable: The Lost Chapters patří mezi RPG hry.

Míra věcí - čisté srdce

Diskuse na téma míra věcí.

Míra věcí - čisté srdce

Ja ti to pro poradek jeste jednou zopakuji, i kdyz se to tu uz omilalo aspon stokrat. Svoboda cloveka spociva c tom, ze se bud ridi Bozi vuli, tj chova se podle toho manualu, ktery nam dal (desatero)


Tak ja ti pro jistotu opet zopakuju: Jakmile se nekdo ridi neci vuli nebo manualu, tak se nejedna o zadnou svobodnou vuli, ale o poslusne rizeni se podle necich prikazu. Tezke chapat?


A co když se chce někdo dobrovolně podle těch zákonů chovat? To musí každý otrocky lpět na rebelii a svévoli? To je ta svoboda? Ano. Říkají tomu tak. I Ježíš říkal, že se rozmůže bezzákonost a ustydne láska mnohých....


At se klidne chova.
Diskuze byla o svobode, ktera je cloveku dana, ale kdyz nechce byt omezovan zakony, je ihned trestan. To potom je zvast o svobode, ne svoboda.
To je ten rozdil - ja se chovam dobrovolne podle moralnich zakonu. SAM; si svobodu omezuju bez ohledu na nejaka desatera nebo na nejakou posmrtnou odmenu. Ne z obav, ze kdyz tu svobodu porusim, budu trestan a odmeny se mi nedostane. To proste potom neni dobrovolnost a svobodna volba, ale strach a vnucovani.


Můj příspěvek: To je právě ona míra věcí (to, co ty patrně máš na mysli pod názvem chovam se dobrovolne podle moralnich zakonu), tedy onen těžko definovatelný přístup, kdy je na každém, aby se rozhodl. Zádný předpis nikdy nedokáže počítat se všemi možnostmi, které mohou nastat a pro každý připravit návod, jak se zachovat. A v tom je právě ona svoboda a zároveň odpovědnost za své rozhodnutí. Je to jen na každém z nás a žádný bůh nebo učitel nemůže rozhodnout za nás, maximum, co může udělat, je ukázat cestu a pak je už na našem rozhodnutí.


No to je pravda, že žádný zákon nemůže postihnout detailně všechny věci, které život přináší. To by ale spíš patřilo do oblasti práva - anebo spíš je to na pomezí.
Nicméně s tou" mírou věcí". Můžeš třeba uvést nějaký příklad? (Abych to pochopil?)


Moje odpověď: Například zašlápnutí slimáka, jeden uvidí na cestě před sebou slimáka a obejde ho, druhý na něj schválně šlápne.
Podobný případ, kdy první jde, potká drahého, čistokrevného psa, který někomu patří a dotyčný majitel stojí opodál. První, stejně jako druhý projde okolo zvířete a nevšímá si ho.
První nemá potřebu ubližovat zvířeti, zatímci druhý ano, což se projevilo v prvním případě, kdy mu za takové chování nehrozila sankce. To je právě ona míra věcí, vyhnutí se extrémům. Je to takové těžko definovatelné něco.


To ano. V biblické mluvě by to bylo asi "čisté srdce" (Blahoslavení čistého srdce, neboť oni uzří Boha.)a souviselo by to z bázní Boží, která je"počátkem moudrosti". Jak napsala jedna švédská holka jednomu sovětskému kosmonautovi, co prohlašoval, že "v kosmu Boha neviděl". Napsala mu, že má asi problém se svým čistým srdcem....

téma | víra

Další diskuse:

Rovnováha jin jang a Panna Maria, vyvážit přetížený mužský princip.
Náboženská svoboda, kde jsou její hranice?
Chrámové rituály
Kelsang Metok
Postoj buddhismu k sebevraždě

Yin.cz © 2007 serafX