Banner
Práce
Čína

Marxův Kapitál, dívka z průsmyku

Diskuse na téma dvou děl komunistické literatury, jimiž jsou marxův Kapitál a dívka z průsmyku.

Marxův Kapitál, dívka z průsmyku

Odler: Ufff...
...tak jsem si znovu půjčil Marxův Kapitál a jdu na to :-[ Už mi zbývá odhadem jen asi 2400 stránek :-D
Nejdřív ale asi přečtu brožurky "Námezdní práce a kapitál" a "Mzda, cena a zisk", ty mají jen 50 a 80 stránek :-)
Dám pak vědět.


karavelle: Připrav si sáček na zvracení. :-D


PeteLenk: Zbytecne ztraceny cas. Cetl jsem prvni dil zacatkem sedmdesatych let. Pak jsem si chtel odpocinout nad "Manifestem...". A to mi bohate stacilo.
Citujiy nej: "Komuniste jsou avantgarda proletaru:jsou nejrozhodnejsi, stale kupredu pobizejici slozkou delnickych stran vsech zemi: teoreticky vynikaji nad ostatni masu proletariatu pochopenim podminek, prubehu a vseobecnych vysledku proletarskeho hnuti..." atd.
Zadny podminovaci zpusob "meli by byt" - a neni to chyba prekladu, to jsem si overoval. Proste komuniste jsou takovi a basta. Opakuji, byl zacatek sedmdesatych let a ja delal v litvinovske chemicce. Stacilo se rozhlednout kolem sebe, abych si uvedomil, ze se jedna o naprosty blabol. A kdyby jen to. Marx to rovnou predklada jako axiom. Jako zakladni zakon vesmiru.
Dale tam stoji:" komunisticka strana je predvojem delnicke tridy, vytycuje a obhajuje zajmy vseho proletariatu...: atd.
Opet zadny podminovaci zpusob, opet stejna forma, cili druhy zakladni zakon, ktery Superbuh Marx narizuje Vesmiru.
Ten clovek mel uplne zrudne ego. Rozhodne nebyl normalni.
Je samozrejme, ze komununiste na nej nedaji dopusit. On jinymi slovy rika. " Komuniste jsou elita lidstva. Nepotrebujete k tomu ani vzdelani, ani schopnosti, ani nejake moralne volni vlastnosti. Staci ruda legitimace v kapse.


Odler: Mě zajímá, proč se stalo, co se ve 20. století stalo...
Jinak Marx mě zaráží zejména v jedné věci: v neustálých nenávistných a výsměšných výpadech proti autorům odlišných názorů. (Pro zajímavost si je vypisuji a už jich mám nejméně 50. Lenin tyhle výpady pak dovedl k takřka patologické dokonalosti, a to i u autorů jen lehce odlišných názorů). Taktéž mi přijde, že jeho představy o lidech vycházejí z nějakých pohádek, ve kterých existují 2 typy lidí: a priori dobří, a priori zlí... V podstatě stejně, jako jsi popsal.


Můj příspěvek: Moje oblíbené dílo z komunistické literatury je Stojan C. Daskalov: Dívka z průsmyku, Mladá fronta 1953. Opravdu stojí za přečtení. Když jsem ji získal, předčítali jsme s kámošem úryvky z tohoto díla a váleli se při tom smíchy po zemi. Autor musel být buďto blázen, nebo génius, ale nejspíše obojí.

... "Soudruzi, půjčte mi to na zkoušku," poprosila, ale brigádnící, uneseni svou prací, ji neslyšeli. Až když přišla úplně blízko a položila svou ruku na rameno jednoho, tu kladivář sejmul černé brýle a řekl: "Nevyrušuj nás, copak nevidíš, že to není práce pro ženskou?" "Chtěla bych to jen zkusit, jen jednou!" položila ruku na jeho kostnaté zápěstí, zarostlé hustými chlupy, a bušení kladiva přecházelo i na její tělo. Celá se zachvěla a šťastně se usmála. "Nezdržuj nás, Nino, soutěžíme s kladiváři z prvního oddílu." "Já jen trochu... vy si zatím odpočinete... jen si na to sáhnu..." tahala jeho ruku s držadla kladiva, vsunula i druhou mezi jeho a nenápadně ho od kladiva odstrčila. Nina se mu zdála dětsky milá. A jako velcí jsou povolní k dětem, tak i on ustoupil její zvědavosti. Dokonce se ukázal být pozorným, jako starší k dětem bývají, vědouce, že je to jen pro hračku a na krátkou dobu. "Ne tak, nebo tě kopne..." položil jí ruce na držadla vypjatého kladiva. "Drž pevně, nelekni se!" "Už jsem měla v ruce samopal, soudruhu!" Jen to dořekla, komprezorista spustil proud a Nina u kladiva polekaně uskočila. Bylo to leknutí jen z toho, aby neztratila ulovenou kořist. Potom pevně uchopila kladivo svýma žilnatýma rukama, celá se nad ním zatřásla a napínala hruď, jako by je chtěla zničit a udusit, aby přestalo bušit, klepat, aby jí vydechlo v rukou. Dva brigádníci kouřili cigarety a se strany se usmívali povýšeně a zvědavě. "Nemusíš tak tlačit, jen ho pevně drž, kopat bude samo. Jinak toho budeš mít za půl hodiny dost..." Uvolnila tlak. Jako z nozder vylétal klín a chrlil oblaka dýmu, připomínajícího pěnu vzteklého zvířete, které dokonává. Byla tímto dýmem úplně oblkopena a průzračným závojem bylo vidět, jak se její tělo pohybuje, jako by se chtěly jednotlivé části odpojit a celá se měla rozpadnout. "Už dost, dej to sem, zdrželi jsme se!" odstrčil ji lehce kladivář, který odhodil zbytek cigarety s jakousi lítostí. Kladivo ucítilo zdravou a jistou ruku svého pána a zabušilo. Chvíli se cukalo jako kůň, krerého někdo silně uchopil za uzdu, a dalo se do práce pravidelně a klidně. Nina stála stranou, po celém těle se chvěla, jako by ještě držela kladivo...


Odler: Skutečně mě nenapadá, co bych k tomu dodal... :-D :-D

téma

Další diskuse:

Vlajka vyvěšena
Německá Demokratická Republika byla měmecká, byla republika, ale nebyla demokratická.
Jméno stylu Hung Gar navozuje mylný dojem, že pochází z Maďarska.
Nejlidnatější stát světa je Čína.
Konvertibilní marka
Chrámové rituály

Yin.cz © 2007 serafX