Banner
Fable: The Lost Chapters patří mezi RPG hry.

Definice pravičáka

Diskuse na téma hledání definice pravičáka.

Definice pravičáka

Pokračování předchozí diskuse: Koho si představujete pod označením pravičák?

Můj příspěvek: Mne spíš zajímala definice pravičáka. Například:

Pravičák je příznivec některé z pravicových stran.
Pravičák je ten, kdo podniká.
Pravičák je ten, kdo v práci vede kolektiv lidí.
Pravičák je každý, kdo má odlišný názor než já.

Prostě podobná definice, která by pravičáka jasně definovala.


Podle mě je pravičák individualista co se spoléhá jen na sebe a dokáže se o sebe a své zájmy postarat. Je úplně jedno, jestli je podnikatel nebo ne. Takoví lidé nemusí být arogantní, vědí že umí a nemusí si na nikom čechrat sebevědomí. Ti, co jsou tu popsáni jsou spíše imitace pravičáka a musím souhlasit, těm skutečným dělají ostudu.

Jestli je si člověk vědomý vlastní ceny nemusí se nadřazovat, to dělají jen hlupáci se skrytým mindrákem.Co jsem měla možnost poznat skutečně chytré a schopné lidi nebyli to ani egoisté ani sobci.


To je docela přesná definice, a takto by v podstatě nebylo možno mít proti pravici zásadní výhrady.

Zásadní problém je v tom, že od toho "individualismu" a "postarání se o své vlastní zájmy" bývá obvykle jenom velice nepatrný krůček k egoismu, a k pocitu nadřazenosti, ne-li přímo pohrdání vůči všem, kdo nejsou natolik výbojní jako náš pravicový individualista sám.


Ono je to i v rovnovaze. Muzu se "nadrazovat" jen do ty doby nez ty "podradny" potrebuju k svymu zivotu napr. ve forme zamestnancu, zakazniku, zachrana sluzba a sluzny obecne. Muzu delat ksichty na machanika jen do ty doby nez se mi rozsype auto atd. Takze rozumnej pravicak si rozmysli co dela. Protoze kazdej bez rozdilu ideologie nebo viry vi, ze nikdy nevi, kdy toho druhyho bude potrebovat.


Ale tady je prave ten problem, ze ublizeny levicak vidi egoismus,pocitu nadřazenosti, ne-li přímo pohrdání vůči všem uz jen v tom, kdyz mu pravicak rekne: nelibi se ti podminky v praci? Dej vypoved a postarej se sam o to aby ses mel lepe. :-D


No ono je to totiž asi takhle: je to něco podobného, jako když si dejme tomu zebra stěžuje na tygra, že jí ubližuje. A tygr jí na to dá radu: "No a co? Tak jdi, a ulov si taky nějakého tygra!"
Jde o to: pravičáci vidí svět zásadně jako džungli, kde se prosadí ten silnější - a to sice plným právem. A když někdo není tak dravý a rvavý jako oni sami, tak na něj hledí přinejmenším svrchu, jako na něco méněcenného. A nejsou bytostně schopni pochopit, že i ten kdo není zrovna šavlozubým tygrem, může být přesto taky plnohodnotným tvorem...


To je celkem dobre napsane, nicmene trochu ti kulha to prirovnani rady zebre: ulov si tygra. Ta rada co treba ja davam je: pokud mas nekde uschlou travu tak se sebez a bez si najit jinou. A pokud beres radu 'tak zacni taky podnikat' jako ulov si tygra - tak mi prozrad, jak se tedy z tech zeber stavaji ti tygri. To jako padaji z nebe? Ne, oni zacinaji vsichni jako zebra, ale makaji, snazi se a to ostatni zebry nechteji videt a placi, ze ony neschopne, se chteji mit jako tygr.


Nezačínají, nechtěla jsem tady vytahovat nic osobního, ale budiž, osobně jsem se chtěla osamostatnit a měla jsem všechno vyřízené, včetně vzdělání a doplňujích kurzů, kraj nevěděl co se mnou, tak moji záležitost postoupilo ministerstvu, tam jak jsem se dověděla to řešila celá skupina právníků a a nakonec mě to zamítli. Napůl jsem to čekala. Jediný efekt byl, že na podobné kurzy se holky vykašlaly.


Ještě jednou k těm "zebrám a tygrům": ono nejde o to, že ty "zebry" by dejme tomu v případě nedostatku potravy nebyly ochotny postoupit příslušnou námahu (pracovat); jde o to, že na rozdíl od těch "tygrů" zebry nemají žaludek na to, stát se kanibaly. Protože, jak sám píšeš, i ti "tygři" byli původně zebrami; jenže jejich zásadní mentalitou dravce je právě to, rvát a brát si, a to bez ohledu na všechny ostatní.

Yin.cz © 2007 serafX