Banner
Fable: The Lost Chapters patří mezi RPG hry.

Kolovrátek

Pokračování diskuse.

Kolovrátek

Předchozí diskuse: bohové existují v myslích věřících

A jéje, chvíli jsem tady nebyla, a Pavol už káže dokonce "jediné a nezpochybnitelné pravdy" :-D To jsou mi věci. Jinak bohužel souhasím s Braminem, že pokud by s ním člověk chtěl debatovat, musel by se rovněž obsadit do role zaseklého gramofonu a opakovat dokola stále totéž. Ani nevím, kolikrát už jsem Pavlovi odpověděla, že existenci Boha dokázat nelze, nikdo si nemyslí, že by to šlo, a právě proto se to jmenuje víra. To mu ale samozřejmě nebrání v tom, aby jako kolovrátek mlel své "dokažte mi pánbíčka" :-)


Moje odpověď: Kolovrátek, to mi připomíná debatu o evoluci, kde jsem se ho zeptal, v čem je buddhismus a evoluce v rozporu, na což mi odpověděl, že evoluce nepotřebuje stvořitele. Když jsem mu odpověděl, že buddhismus také ne, rozeběhla se dlouhá diskuse, na jejímž konci došel k názoru, že evoluce nepotřebuje stvořitele.
Je buddhismus a evoluce v rozporu?
Jinak, jeho existence by prokázat šla (například se může osobně dostavit), nejde prokázat jeho neexistence.


Dostavit se sice může, v tom s tebou plně souhlasím, a mnoho lidí už taky tuhle zkušenost zažilo, ale přesto to představuje důkaz pouze pro ně osobně - nelze to zprostředkovat či "předvést" nikomu jinému. Pavol má ale na mysli objektivní, všeobecný, nevyvratitelný důkaz, po němž by už nikdo nemohl mít sebemenší pochybnosti - a ten zatím skutečně podat nelze.
Debatu o evoluci jsem taky četla a bavila se. Zvlášť když jsem nedávno dočetla knihu od dalajlamy, kde píše, že on sám evoluci uznává stejně jako spousty dalších buddhistů :-))


Moje odpověď: Ano, přesně tak, proč bych měl někomu něco dokazovat, když se může každý přesvědčit sám. Vybrat si bytost, která se mu nejvíce líbí a tu přivolat.
Buddhistický výklad je v tomhle směru podobný, jako to, co říká evoluční teorie, vnímající bytosti vznikly z bytostí nevnímajících.
A to jsme ještě nezačali rozebírat taoismus, na evoluci se dají krásně vysvětlovat některé části Tao-te-ťingu.
Pokračování diskuse: Mít povědomost o různých náboženstvích, duchovních naukách a filosofiích


Jak chceš rozebírat taoismus s někým, kdo většinou nerozumí ani jednoduché české větě? :-)


Moje odpověď: Ano, to je jádro problému.
Jak řekl Konfucius:
"Mlčet, když potkáš člověka schopného porozumět tvým slovům,
znamená zmařit člověka.
Mluvit, když potkáš člověka neschopného pochopení,
znamená zmařit slova."


Pravda.

kuchařské recepty | téma | víra

Yin.cz © 2007 serafX